NaturalnaMedycyna

Akupunktura jako metoda wspomagająca medycynę konwencjonalną

Akupunktura jest jedną z metod leczniczych od dawna stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Lekarze medycyny konwencjonalnej prowadzą badania nad stosowaniem jej jako terapii wspomagającej. Jednym z nich jest dr Mirosław Kutkowski ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskich we Lwowie. Dr Kutkowski przeprowadził badania na grupie pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.

"Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest obecnie jedną z najczęstszych chorób przewlekłych przewodu pokarmowego - wyjaśnia dr Kutkowski. - Od 7 do 10%populacji zapada na chorobę wrzodową."

 

Powstanie owrzodzenia i stanów zapalnych błony śluzowej przewodu pokarmowego jest wynikiem zaburzenia równowagi między działaniem czynników agresywnych i ochronnych. Jednym z problemów medycyny konwencjonalnej jest brak skutecznych metod leczenia tych schorzeń. Celem badań prowadzonych przed dr Kutkowskiego było ocenienie skuteczności zastosowania akupunktury jako dodatkowej metody leczniczej.

 

W badaniach uczestniczyło 35 osób, kobiet i mężczyzn w wieku 30-55 lat, ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową. Zabiegi wkłuwania specjalnych igieł były wykonywane w zależności od stanu pacjentów codziennie lub co drugi dzień. Igły umieszczano w ściśle określone punktach, ustalanych w zależności od indywidualnych dolegliwości chorych.

 

"Seria lecznicza składała się z 10 do 12 zabiegów, powtarzanych dwa lub trzy razy. Między seriami stosowane były przerwy od 10 do 30 dni" - opowiada dr Kutkowski.

 

Oczekiwanym efektem było zmniejszenie dolegliwości subiektywnych pacjenta, przyspieszenie gojenia, zmniejszenie częstości nawrotów choroby oraz zapobiegnięcie powikłaniom.

 

"Po zakończeniu pierwszej serii nakłuć u 10 chorych ustąpił ból w nadbrzuszu, wymioty, zgaga, krwawienie, polepszył się ogólny stan zdrowia - podsumowuje badania lekarz. - Po drugiej serii dolegliwości ustąpiły u kolejnych 10 osób, a u 11 zmniejszyły się. Tylko u 4 chorych nie stwierdzono żadnych efektów poprawy".

 

Można zatem sądzić, że warto stosować akupunkturę jako terapię wspomagającą. Włączenie jej do kompleksu metod leczniczych stosowanych przez medycynę konwencjonalną, takich jak leczenie sanatoryjno-uzdrowiskowe, dieta, preparaty farmakologiczne, może poprawić efektywność procesu zdrowienia, dodaje dr Kutkowski. Warto również pamiętać, że akupunkturę z powodzeniem stosuje się jako terapię wspomagając między innymi w leczeniu nerwic i depresji. MWE

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
fot:sxc.hu

 

Z ostatniej chwili...: