NaturalnaMedycyna

Olejek pomarańczowy - zapach wakcji

Cudowny zapach pomarańczy, wszystkim którzy choć raz odwiedzili kraje południowe, już na zawsze kojarzyć się będzie z bujną roślinnością, niepowtarzalną słodko-kwiatową wonią unoszącą się w powietrzu czy śpiewem cykad ukrytych w nadmorskich lasach sosnowych. Na obfitujących w różnorodne produkty ulicznych targach głośne nawoływania sprzedawców mieszają się z bogactwem barw i egzotycznymi zapachami owoców, warzyw i przypraw tworząc niezapomnianą miksturę dla naszych zmysłów. Po powrocie z takich szalonych wakacyjnych wędrówek pozostaje nam jedynie garść wspomnień, zdjęcia czy różnorakie pamiątki. Do czasu, gdy zapracowani i zanurzeni „po uszy” w codzienności poczujemy nagle znajomą słodką woń przenikającą otoczenie. Wówczas świat ożywia, nabiera innych kolorów, a my choć przez moment jesteśmy zrelaksowani i uśmiechnięci.


Zapach kojarzący się pozytywnie wywiera dobroczynny wpływ na naszą psychikę, a przez nią także na ciało. Woń pomarańczy, owocu lubianego przez większość z nas, może tak właśnie oddziaływać na zmysły. Czy zdarza się nam wybierać kosmetyki z dodatkiem olejku pomarańczowego, bądź np. po zjedzeniu owocu z rozkoszą wąchać dłonie? Jeśli tak, to znaczy, że lubimy ten zapach i że może on wywierać korzystny wpływ na nasz organizm. Dlaczego więc nie otaczać się nim nawet codziennie? Wystarczy wlać kilka kropli olejku do kominka aromaterapeutycznego. A może przygotować ożywczą kąpiel, bądź przyrządzić aromatyczną oliwkę do ciała?

Warto wiedzieć, iż olejek pomarańczowy otrzymywany jest przez wyciskanie skórek owoców pomarańczy uprawianej w południowej Europie, Ameryce i Azji. Działa uspokajająco i antyseptycznie. Ze względu na słodki, owocowy zapach stosowany jest w mieszankach dla dzieci. Łagodzi depresje, lęki, napięcia nerwowe, spazmy, napięcia mięśni, skurcze, podniecenie i bezsenność. Wskazany jest także do pielęgnacji starzejącej się skóry. Pozostawia świeży i przyjemny zapach.

Przykładowe zastosowanie olejku pomarańczowego:

Dezynfekcja i nawanianie
Olejek pomarańczowy 8 kropli Olejek cynamonowy z kory 2 krople
Stosować w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie.

Oliwka piękności
Olejek pomarańczowy 8 kropli Olejek geraniowy 2 krople
Olejki dodajemy do stu mililitrów bezwonnego oleju roślinnego, z nasion winogron do skóry normalnej i tłustej lub ze słodkich migdałów do skóry suchej. Tak przygotowana oliwka, stosowana wieczorem na twarz i szyję odmłodzi i odpręży naszą skórę.

Bezsenność
olejek lawendowy 5 kropli olejek jałowcowy 3 krople olejek pomarańczowy 1 kropla olejek tymiankowy 1 kropla
Stosować w kominku aromaterapeutycznym wieczorem, przed snem.

Brak koncentracji
olejek rozmarynowy 5 kropli olejek lawendowy 2 krople olejek geraniowy 2 krople olejek pomarańczowy 1 kropla
Stosować w kominku aromaterapeutycznym.

Stres, apatia
olejek pomarańczowy 4 krople olejek rozmarynowy 2 krople olejek mięty pieprzowej 2 krople olejek sosnowy 1 kropla olejek tymiankowy 1 kropla
Stosować w kominku aromaterapeutycznym.

Kilka uwag:
Kupujmy tylko olejki eteryczne wysokiej jakości. Olejki eteryczne sygnowane znakiem Dr Beta® pozbawione dodatków syntetycznych i rozpuszczalników rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
Trzeba pamiętać, że olejek pomarańczowy szybko się starzeje /utlenia/ więc należy go przechowywać w szczelnym opakowaniu w lodówce. Unikajmy także zabiegów z użyciem olejku pomarańczowego gdy planujemy kąpiele słoneczne i nigdy nie stosujmy nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę!

Źrodło: Dr Beta
fot:sxc.hu

Czytelnia: