NaturalnaMedycyna

Feng shui, czyli proste sposoby na poprawę jakości życia

W dosłownym tłumaczeniu feng shui oznacza wiatr i wodę. Prawdziwy sens tych słów jest jednak znacznie szerszy. Feng shui jest określeniem harmonii żywiołów natury. Od zarania ludzkości człowiek obserwował otaczającą go przyrodę i rządzące nią żywioły. Obserwacje te zbudowały wiedzę, która pozwoliła nam wykorzystać rządzące naturą potęgi żywiołów dla doskonalenia swojego własnego środowiska i rozwoju cywilizacji. Z biegiem czasu, przekształcając otaczającą nas przestrzeń, coraz bardziej oddaliliśmy się od źródeł naturalnej egzystencji. Mimo to potężne siły wszechświata nadal wywierają ogromny wpływ na jakość naszego życia. Jeżeli pozostajemy z nimi w zgodzie, możemy czerpać z nich siłę i energię do pomyślnego rozwoju. Jeżeli, natomiast zakłócamy ich równowagę stają się dla nas źródłem niepowodzeń i chorób. 

W rozumieniu Chińczyków siły te symbolizują pięć żywiołów, decydujących o prawidłowym przepływie życiodajnej energii. Energia ta ma przede wszystkim znaczenie symboliczne, ponieważ nie została dotąd zmierzona w żaden, naukowo udokumentowany sposób. Właściwy przepływ tej energii w naszych domach, w miejscu pracy i w nas samych jest warunkiem pomyślności i zdrowia.

Przestrzeń, którą kreujemy, to nasz własny mikrokosmos, który jest cząstką nieskończenie wielkiego makrokosmosu. Oba te światy podlegają tym samym prawom przemian w kierunku cyklu tworzenia, bądź destrukcji. Jeżeli żywioły w naszym małym świecie współistnieją w cyklu twórczym, to przepływ energii wspiera nasz rozwój, zamierzenia i zdrowie. Jeżeli ich wzajemne oddziaływania znajdą się ze sobą w kolizji, wówczas będą zakłócać naszą aktywność i ujemnie wpływać na nasze zdrowie.

W zgodzie z intuicją

W praktyce, zasady feng shui w budowie domów i aranżacji wnętrz były niegdyś intuicyjnie stosowane przez wszystkich ludzi na całym świecie. Dla przykładu, rośliny w doniczkach zdobiły wschodnie okna, a wazony z bukietami świeżych kwiatów stały przy oknach, wychodzących na północ. Zgodnie z tą intuicją akcentowano i dekorowano centralny punkt sufitu, a meble miały łagodnie zaokrąglone kształty. Ta sama intuicja podpowiadała przykrywanie serwetami i obrusami kanciastych powierzchnie stołów. Również dzisiaj, w restauracji, kierując się intuicją staramy się nie siadać tyłem do drzwi i frontem do ściany lub okna? Jeżeli więc wasze dziecko ma kłopoty z koncentracją w czasie odrabiania lekcji, odwołajcie się do własnej intuicji i zastanówcie się czy właściwie ustawione jest jego biurko, zanim zatrudnicie korepetytora?

Gdyby odrzucić panujące mody, to każdy z nas, zmieniając swoje otoczenie w zgodzie z własną intuicją, respektowałby zasady feng shui.

Usunąć bałagan

Nieodłącznym elementem każdej zasady feng shui jest porządek. Dotyczy on wszystkich sfer naszej aktywności. Walka z bałaganem jest pierwszy etapem aranżacji przestrzeni w myśl reguł feng shui. Zanim przestawimy meble i umieścimy ulubione bibeloty, należy zrobić porządek w szafach, kredensach, na biurku. Zlikwidowanie bałaganu wokół nas jest ważnym i koniecznym krokiem w usunięciu bałaganu z naszego życia. Bałaganu, który nas rozprasza i paraliżuje skuteczność naszych działań.

Balast przeszłości

Uwolnienie się od balastu przeszłości, to kolejny ważny krok, który trzeba wykonać. Należy wyrzucić lub oddać komuś, komu jeszcze mogą się przydać, wszystkie niepotrzebne, gromadzone przez lata rzeczy Nie znaczy to wcale, że powinniśmy zerwać więzy z przeszłością. Wręcz przeciwnie, ulubione przedmioty i portrety osób, które kochamy trzeba odpowiednio wyeksponować, żeby emanująca z nich dobra energia wpierała nasze działania i zdrowie. Nie warto jednak przechowywać stosów śmieci, tylko dlatego, że mogą się jeszcze kiedyś przydać. Wasze domy uwolnione od tego zakurzonego balastu przeszłości odetchną z ulgą. Szafy staną się przestronne i wystarczająco duże, żeby utrzymać w nich porządek, a brzydkie regały zapakowane stosami niepotrzebnych papierów i nieczytanych od lat książek będzie można po prostu wyrzucić. Wnętrze zyska więcej przestrzeni i teraz dopiero można będzie przymierzyć się do jego właściwej aranżacji.

         

Bożena Wicińska

fot. sxc.hu 

Czytelnia: