NaturalnaMedycyna

Ajurweda, czyli spuścizna staroindyjskiej medycyny

Medycyna alternatywna sukcesywnie od paru lat zyskuje coraz więcej uznania w krajach zachodnich. Stres związany z pracą, brak czasu i finanse zaprzątają głowy większości z nas każdego dnia. Dlatego też prędzej czy później niemalże każdy szuka sposobów na relaksację i komplesowe oczyszczenie - zarówno ciała jak i duszy. Niezwykle interesującą i coraz bardziej popularną gałęzią medycyny alternatywnej jest ajurweda, która do świata zachodniego przywędrowała z kraju joginów- Indii.Ajurweda powstała w starożytności i zakłada leczenie oparte na aktywowaniu samoleczniczych sił organizmu, których każdy człowiek nosi w sobie ogromne pokłady. Leczenie ajurwedyjskie nie polega na skupieniu się jedynie na chorym organie, lecz podchodzi do niego holistycznie- do osiągnięcia harmonii, szczęścia i zdrowia trzeba leczyć całe ciało, a także umysł i duszę.

Jak przebiega kuracja ajurwedyjska?

Rodzaj kuracji jest dopasowywany na podstawie paru różnych czynników. Podstawą jest określenie typu dosha, który jest kluczowym elementem przeprowadzenia kuracji ajurwedyjskiej. Wyróżnia się trzy typy dosha, z których jeden zgodnie z nauką ajurwedyjską, ma przewagę nad innymi i w ten sposób determinuje konstytucyjny typ człowieka. Wyróżniane są trzy typy konstytucyjne:

Vata- dominująca dosha vata to osoby o delikatnej budowie ciała, suchej skórze i włosach, o szybkiej przemianie materii, aktywne i pełne energii. Są to jednoczesnie osoby nie lubiące zimna, mające problem z zimnymi stopami i dłońmi, bystre, towarzyskie i szybko się uczące, lecz jednocześnie o krótkiej pamięci. W skrócie, vata to suchość, ruch i zimno.

Pitta- to połączenie wody i ognia. Dosha ta dominuje u osób o masywniejszej budowie ciała, jasnej cerze, prostych i cienkich włosach, nie lubiące gorąca, z szybką przemianą materii. Są to osoby bystre, chętnie rywalizujące i zarządzające. Często odczuwające silne potrzeby seksualne i silny apetyt. Pitta to gorąco i ostrość.

Kapha- ostatni typ konsytucyjny to osoby o masywnej budowie ciała, częściej cierpiące na nadwagę. Cechy chakteru typowe dla ludzi z przeważającą doshą kapha to spokój, powolność i wyrozumiałość. Uczą się wolno, lecz w przeciwieństwie do vaty mają zdecydowanie lepszą pamięć. Kapha to ciężkość,zimno, tłustość i słodycz.

Po ustaleniu typu doshy przygotowywany jest plan leczenia, który obejmuje dietę i zabiegi. Dieta ajurwedyjska ma na celu oczyszczenie organizmu ze złogów toskyn zgromadzonych w nim w ciągu wielu lat. Często podawane są specjalne środki przeczyszczającego pochodzenia naturalnego, które pomagają wydalić z jelit szkodliwe produkty przemiany materii. W zależności od typu dosha i stanu zdrowia dopasowywane są odpowiednie środki pomagające w oczyszczaniu.

Metody stosowane podczas kuracji ajurwedyjskiej mogą brzmieć odrobinę przerażająco na początku, jednak okresowi oczyszczania organizmu towarzyszy szereg zabiegów, które nie tylko poprawiają ogólny stan zdrowia pacjentów, lecz są również niezwykle odprężające i uwalniają umysł i duszę od negtywnej energii. Ważnym elementem zabiegów ajurwedyskich są masaże różnych części ciała: stóp, twarzy, głowy lub całego ciała. Wykonywane sa one przy użyciu olejków aromatycznych, gorących kamieni lub woreczków wypełnionych ryżem. Innym zabiegiem typowym dla kuracji ajurwedyjskiej jest polewanie czoła olejkami ziołowymi, co pomaga się zrelaksować i osiągnąć harmonię umysłu, duszy i ciała. Dodatkowo pacjenci spędzają czas na jodze oraz na medytacji.Istnieje wiele ośrodków oferujących kuracje ajurwedyjskie, zarówno w Indiach, na Sri Lance, jak i w Europie. Z pewnością całkowitemu odprężeniu i pozytywnemu przebiegowi autentycznej kuracji sprzyja odbycie jej tam, skąd pochodzi- w Indiach lub w na położonej nieopodal Sri Lance. Idylliczne otoczenie, spokój i separacja od technologii i problemów życia codziennego charakteryzuje kuracje oferowane w tych krajach. Organizator wczasów z ajurwedą oraz jogą SpaDreams poleca ośrodek: Muthumuni Ayurveda River Resort, Isola di Cocco Beach Resort w Indiach oraz ośrodki Golden Star Beach Hotel lub Jetwing Ayurveda Pavilions na Sri Lance. Nie brakuje również ośrodków na kontynencie europejskim. Dużą popularnością cieszą się między innymi hotele w Niemczech, Hiszpanii, na Słowenii oraz w wielu innych krajach.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: www.spadreams.pl
Zdjęcie jest własnością SpaDreams

 

Czytelnia: