NaturalnaMedycyna

Ajurweda a masaż


Ajurweda jest czymś więcej niż tylko naturalną metodą leczenia. Jest to przede wszystkim sztuka odpowiedniego życia, które sprzyja długowieczności i zwiększa potencjał człowieka. Ajurweda to starohinduski system medyczny, liczący ponad pięć tysięcy lat. Ma na celu nie tylko zapobieganie chorobom, ale także promowanie naturalnego piękna i dobrego zdrowia. Utrzymanie równowagi w organizmie i osiągnięcie harmonii to główne zadanie ajurwedy.


Pięć elementów

Ajurweda postrzega ciało ludzkie jako scalenie pięciu elementów: eteru, powietrza, ognia, wody i ziemi, które łączą się tworząc trzy dosze: wata, pitta i kapha. Każdy człowiek jest unikalną mieszanką poszczególnych elementów, a jego fizyczna, psychiczna i duchowa konstrukcja jest zdeterminowana przez działanie tych żywiołów. Wata to połączenie elementów eteru i powietrza, pitta – ognia i wody, a kapha –  wody i ziemi. Nieodpowiednia dieta, usztywniające nawyki, styl życia, tłumione emocje, czynniki związane z klimatem oraz porami roku, jak również stres przyczyniają się do zakłócenia delikatnej wewnętrznej równowagi dosz. Dążenie do równowagi pomiędzy pięcioma elementami stanowi klucz do utrzymania zdrowia i leczenia chorób – zarówno fizycznych, jak i mentalnych.

Dosze a masaż

Każda z trzech dosz ma inne potrzeby. Spełnianie tych potrzeb zapewnia równowagę i stwarza lepsze szanse na zdrowie i spokój umysłu. Zrozumienie swojej natury wpływa na bardziej świadome życie, zgodne z tym, co odpowiednie dla każdego człowieka. Odżywianie zgodne ze swoją doszą, właściwy styl życia, zioła, które wpływają równoważąco – to istotne cechy ajurwedy. Równie istotnym aspektem są też myśli i uczucia osoby poszukującej zdrowia. Odzyskanie równowagi i uzdrowienie całego ciała to fundamentalna zasada leczenia w ajurwedzie.

W osiąganiu harmonii ważną rolę spełnia masaż. W tradycji ajurwedyjskiej masaż uważany jest za równie ważny dla zdrowia i urody, jak prawidłowa dieta i właściwe nawyki zdrowego stylu życia. Każdy potrzebuje regularnych masaży, nie tylko dla przyjemności, ale również dla ochrony przed szkodliwym działaniem czasu.

Masaż dla wata

Osoby typu wata, u których w budowie przeważa element powietrza i eteru, są szczególnie wrażliwe na dotyk. Dzięki dotykowi osoby typu wata doświadczają miłości, troski i wsparcia. Ponieważ są bardzo wrażliwe, to nawet delikatne masaże mogą wywierać na nie bardzo silny wpływ. Cechą charakterystyczną wata jest suchość, czego objawem mogą być: sucha skóra, suche włosy czy spękane usta. Wata nie lubi chłodu, zatem do masażu zawsze należy używać ciepłego olejku, ponieważ wtedy przenika on głębiej i koi układ nerwowy. Najlepsze dla nich oleje to sezamowy, migdałowy i oliwa z oliwek. Esencje z cynamonu, piżmowca czy cyprysu nasilą dodatkowo rozgrzewający efekt olejów. Wata ma skłonności do lęków i niepokojów, zwłaszcza w stresie. Aby uzyskać efekt tonizujący, do oleju można dodać zioła, takie jak aśwagandha czy śatawari. Esencje z drzewa sandałowego, róży i jaśminu doskonale uspokajają i stabilizują umysł.  

Masaż dla pitta

Osoby typu pitta, u których w budowie przeważa element ognia i wody, miewają problemy z przetłuszczającą się skórą. Ich skóra jest wrażliwa i łatwo ulega stanom zapalnym, ma też skłonności do wysypki. Ponieważ często jest im gorąco i bywają nadpobudliwe, nadmiar olejku lub olejki o działaniu rozgrzewającym sprawiają, że osoba typu pitta odczuwa swędzenie, pragnienie czy rozdrażnienie. Pitta łatwo popada w gniew, frustrację i nerwowość w sytuacjach stresowych. Najlepsze dla nich są olejki o właściwościach ochładzających, jak na przykład olej kokosowy, który uspokaja, zmniejsza pragnienie i poczucie pieczenia. Z kolei olej słonecznikowy pomaga na zapalenie skóry. Pitta nie lubi gorąca, zatem do masażu najlepsze dla nich są esencje, które działają ochładzająco zarówno na ciało, jak i na temperament. Olejki esencjonalne, które ochłodzą gorący temperament pitty, to drzewo sandałowe, gardenia, jaśmin, róża, fiołek, irys i lotos. Natomiast olejki z trawy cytrynowej, lawendy, mięty czy henny pozytywnie wpłyną na wyciszenie ich pobudliwego układu nerwowego. Pitta są bardzo skuteczne w działaniu, precyzyjne i poukładane. Zwykle mają określone preferencje co do ulubionych zapachów. Niektóre lubią lekkie kwiatowe aromaty, inne wolą świeże zapachy mięty i cytryny, z kolei innym bardziej odpowiadają zapachy drzewa sandałowego, jaśminu czy lotosu. Pitta bywają kompulsywne i mają wiele pomysłów. Masaż jest dla nich szczególnie polecany jako sposób na głębokie rozluźnienie, odpoczynek i zrównoważenie intensywnych doznań, których nie brakuje w ich życiu.

Masaż dla kapha

Osoby typu kapha, u których w budowie przeważa element wody i ziemi, bardzo lubią poddawać się masażom i różnym zabiegom pielęgnacyjnym. Są powolne i preferują wypoczynek, dlatego najlepsze dla nich są masaże i olejki pobudzające, na przykład olejek gorczycowy. Zalecany jest także olejek z jojoby z dodatkiem esencji z szałwii, cedru, sosny, mirry, piżma, paczuli lub cynamonu. Nie należy jednak stosować zbyt wielkich ilości olejków, ponieważ zwiększa to charakterystyczne dla osób typu kapha uczucie ociężałości. Osoby typu kapha mają zazwyczaj ciężką budowę, a ciało silne i masywne. Najlepsze są dla nich intensywne masaże i terapie fizyczne, w których ciałem się potrząsa lub oklepuje pięściami. Często potrzebują masażu do poprawy krążenia, więc zaleca się im masaże typu siatsu czy masaż limfatyczny. 

Masaż dla zdrowia

Masaże i olejki do masaży należy dobierać w zależności od tego, na jaką doszę działają one korzystnie. Ogromne znaczenie ma również klimat, pora roku i miejsce zamieszkania. Gdy jest chłodno, najlepiej sprawdzą się olejki gorczycowy i sezamowy, które pobudzają i rozgrzewają. Podczas upalnych dni lepsze są olejki kokosowe i oliwa z oliwek, które działają wychładzająco. Olejek rycynowy jest ciężki i przenika do skóry, głęboko docierając do tkanek, zatem jest zalecany w klimacie suchym. Natomiast olej szafranowy dobrze sprawdzi się w klimacie wilgotnym, kiedy nawilżające działanie nie jest konieczne.

Niewątpliwie właściwie dobrany masaż i odpowiednio zastosowane olejki wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie oraz przyniosą znaczące korzyści zdrowotne. Stosujmy zatem masaż na zdrowie!  

 

Tekst: Agnieszka Cygan

 

Na podstawie:

„Ajurweda a uroda. Jak być pięknym” Melanie Sachs

„Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie” Dawid Frawley, Vasant Lad

„Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać” Amadea Morningstar, Urmila DesaiKsiążki ukazały się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services.

 

a-ajurweda.pl "Wszystko o ajurwedzie" to serwis informacyjny, wydawnictwo, katalog firm i sklep internetowy, który powstał z myślą  o wszystkich tych, którzy zainteresowani są zachowaniem zdrowia, energii i witalności przez długie lata.

 


Czytelnia: