NaturalnaMedycyna

Astma

Jak rozpoznać astmę u dziecka?

Na astmę mogą chorować nie tylko osoby starsze, ale i nawet niemowlęta. Mówi się wówczas o astmie wrodzonej, która nie ma nic wspólnego z prowadzonym stylem życia czy odżywianiem. Rodzice mają problemy w prawidłowym rozpoznaniu pierwszych objawów astmy. Często ma ona charakter napadowy, a napady mogą mieć różną częstotliwość.
 

Najczęstsze objawy astmy u dzieci

Astma u najmłodszych objawia się przede wszystkim napadami kaszlu. Dziecko budzi się w nocy i nie może złapać oddechu, albo napad miewa po wysiłku fizycznym. Bywa i tak, że tuż po obudzeniu maluch nie jest w stanie normalnie oddychać i napad astmy wybudza go ze snu. Wśród najczęściej występujących objawów astmy wymienia się:
• Suchy, duszący kaszel,
• Duszności,
• Uczucie ucisku w klatce piersiowej,
• Świszczący oddech.

Napady astmy mogą również mieć miejsce po kontakcie dziecka z alergenem, na przykład z sierścią psa lub kota, czy z roztoczami. Dziecko najpierw walczy z uciążliwym kaszlem, który stopniowo nasila się i przemienia w duszności, uniemożliwiające normalne oddychanie. W pierwszym etapie rozwoju choroby napady astmy ustępują samoistnie. Jeśli jednak są nasilone, mogą stać się dla dziecka niebezpieczne. Wówczas lekarze zalecają podawanie w czasie napadu leku w postaci inhalatora, który szybko rozkurcza oskrzela.

Jednorazowe duszności czy suchy kaszel nie są jeszcze wystarczającymi objawami ku temu, aby podejrzewać u dziecka astmę. Astma charakteryzuje się nawracającymi, silnymi objawami napadowymi – kaszlem i dusznościami, prowadzącymi do niemożności zaczerpnięcia powietrza. Często astma pojawia się w reakcji na alergeny, albo w związku z wysiłkiem fizycznym. Dlatego też astma u dziecka może mieć charakter sezonowy, na przykład występuje ona tylko wiosną, kiedy następuje pylenie traw.

Szybki, świszczący oddech, urywający się płacz, czy też szybkie podnoszenie i opadanie klatki piersiowej, może świadczyć u niemowlaka o astmie. Wtedy warto skonsultować stan zdrowia dziecka z lekarzem.

Kiedy trzeba wezwać lekarza?

Jeśli w czasie napadu astmy dziecko ma przyspieszony oddech, serce mocno bije mu w piersi i ma trudności z mówieniem, wówczas jak najszybciej należy podać mu lek i zadzwonić po pogotowie.

http://www.drogapozdrowie.pl/choroby/astma

 

Czytelnia: