NaturalnaMedycyna

Probiotyki na niemowlęcą kolkę

Stosowanie probiotycznych bakterii Lactobacillus reuteri może złagodzić objawy kolki jelitowej u niemowląt - wynika z nowych badań. Słowem "probiotyki" określa się kultury bakteryjne, najczęściej pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus). Stosuje się je, aby przywrócić naturalną równowagę flory jelitowej, m.in. po leczeniu antybiotykami i chemioterapii.

 

Objawy kolki jelitowej u niemowląt występują, gdy zdrowe i prawidłowo żywione dziecko zaczyna przeraźliwie płakać, i taka sytuacja powtarza się codziennie (najczęściej w podobnej porze) przez dłuższy czas. Takiego dziecka nie sposób uspokoić. Choć przyczyna kolki nie jest znana, uważa się, że ma ona związek z bolesnym nagromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym.

 

Ostatnie badanie Francesco Savino i jego współpracowników ze szpitala dziecięcego w Turynie (Włochy), którego wyniki opublikowano w piśmie "Pediatrics", objęło 90 dzieci karmionych wyłącznie piersią i cierpiących na ataki kolki. Dzieci tej samej płci były w podobnym wieku, a ich waga przy urodzeniu - zbliżona. Codziennie płakały mniej więcej tyle samo czasu. Niemowlęta podzielono na dwie grupy. Jednej z nich podawano lek stosowany w terapii kolek i wzdęć, który zmniejsza napięcie jelit, a drugiej - bakterie L. reuteri. Probiotyki i lek podawano dzieciom przez 28 dni. W ciągu tygodnia leczenia bakterie L. reuteri złagodziły objawy kolki znacznie wyraźniej niż lek. Prowadzący eksperyment lekarze stwierdzili, że poprawa nastąpiła u 95 proc. dzieci z grupy "probiotycznej" i jedynie u 7 proc. dzieci, którym podawano lek. Terapia L. reuteri wyraźnie skróciła czas, przez jaki dzieci płakały. W 28. dniu doświadczenia rodzice dzieci karmionych probiotykami i lekiem mówili odpowiednio o przeciętnie 51 i 145 minutach płaczu dziennie.

 

"Profil bezpieczeństwa probiotyków czyni je dogodną alternatywą wobec wszystkich innych terapeutycznych możliwości karmionych piersią dzieci z kolką" - zauważa Savino. Naukowcy nie znają dokładnych mechanizmów działania L. reuteri - zastrzegają prowadzący badania. Sugerują jednak, że L. reuteri mogą korzystnie wpływać na reakcję odpornościową i na ruchy jelit. Naukowcy podkreślają również, że matki badanych dzieci bardzo starały się unikać w swojej diecie pokarmów mogących alergizować. To dodatkowo mogło ograniczyć objawy kolki. Kolejne badania pomogą wskazać najlepszy probiotyk do stosowania u niemowląt.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska

fot.sxc.hu

Z ostatniej chwili...: