NaturalnaMedycyna

Specjaliści alarmują: otyłość zwiększa ryzyko nowotworów

odchudzanieOtyłość znacznie zwiększa ryzyko raka, m.in. prostaty i jajnika; w wyniku nowotworów z nią związanych umiera co roku 6,5 tys. Polaków - alarmują naukowcy i lekarze.

 

Jak informują, nadwaga i otyłość występuje u 15 milionów naszych rodaków. Konferencja naukowa poświęcona problemowi otyłości i nadwagi odbyła się w czwartek 14 grudnia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) w Warszawie. "Otyłość zwiększa ryzyko wielu nowotworów złośliwych, m.in. prostaty, jajnika, trzonu macicy, okrężnicy, gruczołu sutkowego, trzustki i przełyku" - ostrzego wicedyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu SWPS dr Szymon Brużewicz. Jak dodaje, przyczyny zależnego od otyłości wzrostu ryzyka nowotworów wciąż pozostają nie do końca poznane. "Wydaje się jednak, że na pierwszy plan wysuwają się zaburzenia hormonalne, spowodowane przemianami nagromadzonej w nadmiarze tkanki tłuszczowej" - wyjaśnia.

 

CO TRZECIA POLKA MA NADWAGĘ

Jak informowano na konferencji, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie żyje ponad 300 milionów osób otyłych. Jest ich więcej niż ludzi cierpiących z powodu niedożywienia. W Europie liczba otyłych sięgnęła 165 mln, z czego 15 mln to dzieci. Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie prof. Mirosław Jarosz alarmuje, że liczba osób otyłych wzrasta w Europie w tempie epidemiologicznym; obecnie otyłych Europejczyków jest dziesięć razy więcej niż w roku 1970. Według Jarosza, w przypadku dorosłych Polaków problem nadwagi dotyczy 41 proc. mężczyzn i 30 proc. kobiet, a problem otyłości - 16 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet. Wśród polskich dzieci otyłych jest 5 proc., a nadwagę ma 8 proc. Jarosz zwraca uwagę, że nadwaga i otyłość bardzo często powodują wystąpienie chorób układu sercowo-naczyniowego, które są najczęstszym powodem zgonów Polaków.

 

DUŻO JEDZENIA, MAŁO SPORTU

Do głównych przyczyn nadwagi i otyłości - obok uwarunkowań genetycznych,efektów ubocznych przyjmowania pewnych leków (np. kortykosteroidów i pochodnych estrogenu) lub niektórych chorób - należą zbyt mała aktywność fizyczna i przejadanie się. W codziennej diecie Polaka zbyt wiele miejsca zajmują tłuszcze zwierzęce i węglowodany, a za mało warzywa i owoce - ostrzegają naukowcy. Jarosz zwraca uwagę, że nadwaga i otyłość bardzo często powodują wystąpienie chorób układu sercowo-naczyniowego, które są główną przyczyną zgonów Polaków. "Niedługo może być tak, że proces przedłużania się życia człowieka zostanie zahamowany, a przeciętna długość życia człowieka zacznie się skracać" - zaznacza profesor. Na konferencji przedstawiono wyniki badań specjalistów w zakresie medycyny sportowej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obliczyli oni, że 73 proc. Polaków prowadzi siedzący tryb życia - dla porównania w Rosji jest to 27 proc., a na Węgrzech 43 proc. Ustalili też, że tylko 7 proc. polskich kobiet i 5,5 proc. mężczyzn uprawia regularnie jakiś sport, zaś sporadycznie - czyli rzadziej niż raz w tygodniu - tylko 10 proc.

 

OTYŁOŚĆ A PROBLEMY EMOCJONALNE

Lekarz pediatra-endokrynolog dr Maria Sielicka-Gracka, współpracująca z Kliniką Pediatrii i Endokrynologii warszawskiej Akademii Medycznej, wyjaśnia, jaka jest różnica między nadwagą, a otyłością. Nadwaga to nadmiar masy ciała (w tym np. mięśni) w stosunku do wysokości człowieka, natomiast otyłość to nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie - tłumaczy. Sielicka-Gracka wymienia okresy życia człowieka, w których tkanka tłuszczowa rozwija się najszybciej. Są to okres płodowy - od 14. tygodnia życia, okres niemowlęcy - do 2. roku życia oraz okres dojrzewania. Dodała, że są dwa rodzaje otyłości: otyłość pierwotna - będąca skutkiem dostarczania organizmowi zbyt dużej ilości energii w stosunku do jego zapotrzebowania, w wyniku przejadania się; oraz otyłość wtórna - która towarzyszy chorobom. Dietetyk Dorota Osóbka, prowadząca poradnię żywieniową, dodała, że otyłość jest nierzadko związana z problemami emocjonalnymi - może być ich przyczyną i efektem. Jak wyjaśnia, otyłość powoduje u człowieka niską samoocenę, poczucie nieatrakcyjności, odrzucenia przez społeczeństwo, depresję i kłopoty w życiu seksualnym. Jako efekt problemów emocjonalnych pojawia się wtedy, kiedy np. ludzie jedzą zbyt wiele, by załagodzić stres, zaspokoić potrzebę miłości lub potrzebę sukcesu.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
fot: sxc.hu

Z ostatniej chwili...: