NaturalnaMedycyna

Podyskutujmy

Podyskutujmy

Przestań się zamartwiać i zacznij żyć!

Zapewne nie jeden z Was łapie się często na tym, że spędził wiele godzin na zamartwianiu się myśląc o odległych sprawach. Martwimy się różnymi rzeczami: czy nie spóźnimy się na umówione spotkanie, czy nie zapomnimy o czymś ważnym, czy pójdzie nam dobrze na egzaminie, czy będzie nas stać na wakacje w tym roku, czy nie stracimy pracy itd… Często, jednak, zauważamy, że niepotrzebnie się martwiliśmy bo kiedy przychodził czas załatwienia danej sprawy okazywało się, że to tylko nasz umysł przez długotrwałe myślenie i zamartwianie się zrobił z błahej sprawy wielkiego potwora.

Czytelnia: 

Słodkiego, miłego życia... – o roli słodkiego w naszym życiu

Wielu dorosłych dopada przypadłość zwana „chęcią na słodycze”, czasami jest to nawet uzależnienie od słodyczy. Skąd ta magia słodkiego smaku? Przyczyny są różne.

 

Czytelnia: 

Niechciana nadzieja

Ogromny postęp badań genetycznych w ostatnich latach, który zaowocował doniesieniami o udanych eksperymentach klonowania ssaków, wywołał dumę z osiągnięć i nadzieje na przyszłość wśród lekarzy i genetyków. Otwierają się niewyobrażalne dotąd możliwości leczenia, a w szczególności zapobiegania chorobom. Być może niektóre z nich, w szczególności te o podłożu genetycznym, mogą być raz na zawsze opanowane, a leczenie innych stanie się po raz pierwszy w historii medycyny możliwe. Można by pomyśleć, że całe pokolenia czekały z nadzieją na tę chwilę, a ogromna ulga spłynie na ludzkość, zaś chwała i zaszczyty na naukowców. A jednak....

Czytelnia: 

W niezgodzie z naturą

Niewątpliwie w zamierzchłych czasach ludzi też nękały rozliczne choroby, które bardzo często kończyły się śmiercią. Spowodowane były infekcjami, ranami odniesionymi w walce. Z dnia na dzień ludzie walczyli o przetrwanie zmagając się z przeciwnościami przyrody.

Czytelnia: 

Naturalna medycyna, czyli sztuka leczenia

Od pradziejów ludzi trapiły choroby i w rozmaity sposób człowiek próbował je leczyć. Choć dopracowano się wielu sposobów ratowania zdrowia, prawdziwa moc uzdrawiania drzemie w naszych własnych siłach witalnych. Kiedy są one osłabione, chorujemy. Prawdziwą sztuką leczenia jest wzmacnianie tych sił witalnych.

Czytelnia: 

Sumienie

Czy warto robić rachunek sumienia?

Dyskusja redakcyjna z udziałem psychologów: Małgorzaty Pęska-Salawy, Krzysztofa Gromana, Andrzeja Ochremiaka. Dyskusję poprowadziła dr Bożena Ryczkowska.

Czytelnia: 

Non omnis moriar

"Nie boję się śmierci.
Nie chcę tylko być obecny,
kiedy ona przyjdzie."

          Woody Allen

Żal, płacz i rozpacz bliskich. Lęk, protest, walka i zniechęcenie umierającego. Żałoba i życie wieczne. Pamięć i dziedzictwo. Tęsknota i modlitwa o spokój duszy. To najważniejsze skojarzenia jakie wywołuje w nas śmierć.

 

Czytelnia: 

Narodziny

Kiedy rodzi się dziecko wkraczamy na nową drogę życia. Drogę, na której spotkamy nie tylko radość i szczęście, ale też trudy i rozczarowania. składamy rodzicom gratulacje, niekiedy urządzamy nawet przyjęcia, najbliżsi cieszą się wraz z rodzicami. Mało kto z uczestników tych radosnych chwil uświadamia sobie, jak bardzo trudny i potencjalnie niebezpieczny okres w życiu świeżo upieczonych rodziców jest właśnie świętowany.

Czytelnia: 

Depresja

Somatycznie rzecz biorąc depresja nie istnieje, nikt się z nią nie rodzi. Na świat przychodzimy bez skazy, powołani do szczęścia. Smutek, strach, przygnębienie są skutkiem dotkliwego doświadczania rzeczywistości.

Czytelnia: 

Cierpienie

Większości z nas medycyna kojarzy się przede wszystkim z leczeniem. Ale co to jest właściwie leczenie...? Powiedzieć można: likwidacja objawów choroby oraz, o ile to możliwe, jej przyczyn. Z punktu widzenia lekarza o objawach i przyczynach choroby powiedzieć można niewątpliwie bardzo, bardzo dużo. Z punktu widzenia chorego podstawowym wymiarem choroby, czynnikiem, który pozwala mu ja identyfikować, który powoduje, że zwraca się on po pomoc do lekarza jest CIERPIENIE.

Czytelnia: 

Strony