NaturalnaMedycyna

Naturalne terapie

Naturalne terapie

Ajurweda, czyli spuścizna staroindyjskiej medycyny

Medycyna alternatywna sukcesywnie od paru lat zyskuje coraz więcej uznania w krajach zachodnich. Stres związany z pracą, brak czasu i finanse zaprzątają głowy większości z nas każdego dnia. Dlatego też prędzej czy później niemalże każdy szuka sposobów na relaksację i komplesowe oczyszczenie - zarówno ciała jak i duszy. Niezwykle interesującą i coraz bardziej popularną gałęzią medycyny alternatywnej jest ajurweda, która do świata zachodniego przywędrowała z kraju joginów- Indii.

Czytelnia: 

Zima


Od pradziejów zima była okresem naturalnego umierania słabych i niedożywionych. Co najdziwniejsze, mimo że dziś pozornie „ujarzmiona” nadal cechuje się znacznie większą umieralnością niż pozostałe pory roku i to niezależnie od szerokości geograficznej.

Czytelnia: 

Tradycyjny masaż tajski - dar Krainy Uśmiechu

Często kojarzony z masażem erotycznym. Nic bardziej mylnego! Od ponad 2 tys. lat jest wspaniałą gimnastyką dla wszystkich, którym nie chce się ruszać! „Nuad” w języku tajskim oznacza „dotykać”, spotyka się też tłumaczenie „dotykać z intencją uzdrowienia”, natomiast „borarn” to „pradawny, starożytny” lub „święty”. Stąd w Tajlandii zabieg ten często funkcjonuje pod nazwą „starożytny masaż”. I rzeczywiście ma on wielowiekową tradycję. Chociaż pierwsze udokumentowane o nim wzmianki na Zachodzie pojawiły się dopiero w wieku XVII, początki tego zabiegu sięgają ponad 2 tys. lat wstecz!

Czytelnia: 

Yumeiho - masaz z Kraju Wschodzącego Słońca

Nic w tym dziwnego, że słynąca z nowoczesnej technologii Japonia jest ojczyzną jednej z najmłodszych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod leczenia dolegliwości i schorzeń narządu ruchu. Twórca metody, Saionji Masayuki, z właściwą swojej narodowości precyzją, wnikliwością, wyobraźnią, innowacyjnością i logiką, zgłębił problematykę chorób kręgosłupa i dotarł do rzeczywistych przyczyn wielu z nich. Na pewno też nie bez powodu swojej metodzie nadał nazwę, która w tłumaczeniu brzmi: „metoda wzmacniania siły życiowej”…

Czytelnia: 

Masaż dźwiękiem mis tybetańskich

To głęboko relaksujący zabieg, który porusza dobroczynną wibracją każdą komórkę organizmu. To dźwięki mis, których subtelne tony mają niezwykłą siłę oddziaływania. To masaż dla każdego, kto chce doświadczyć piękna i harmonii w swoim życiu. Każdy dźwięk odbieramy nie tylko zmysłem słuchu, lecz także całym ciałem, dlatego też metoda masażu dźwiękiem, mimo swej delikatności, ma dużą siłę oddziaływania. 

Czytelnia: 

Wibroakustyka - nowy kierunek w medycynie

Wibroakustyczne metody leczenia i profilaktyki chorób po raz pierwszy znalazły zastosowanie w praktyce pod koniec XX wieku. Istota metody polegała na tym, że w miejscu zmian chorobowych stosowano oddziaływanie za pomocą drgań dźwiękowych o zmieniającej się w określonej skali częstotliwości. W efekcie w miejscu oddziaływania znacznie poprawiał się przepływ krwi i limfy. Metodyka leczenia obejmuje także wibroakustyczne oddziaływanie na wątrobę i nerki, znacznie zwiększające ich wydajność oraz na odpowiedni odcinek kręgosłupa.

Czytelnia: 

Nowoczesne ziołolecznictwo - fitoterapia

We współczesnym ziołolecznictwie wyróżnia się dwa podstawowe kierunki: ziołolecznictwo tradycyjne, nazywane ziołolecznictwem ludowym oraz ziołolecznictwo nowoczesne, czyli fitoterapię.

Ziołolecznictwo tradycyjne oparte jest na wielowiekowym doświadczeniu zielarskim. Posługuje się najczęściej wieloskładnikowymi mieszankami ziołowymi oraz prostymi przetworami galenowymi o wielokierunkowym działaniu. W Europie jest podstawową dziedziną medycyny alternatywnej, obok homeopatii, aromaterapii czy też apiterapii.

Czytelnia: 

Bioenergoterapia naturalnym wspomaganiem zdrowia

Bioenergoterapia (bioterapia) to dziedzina psychotroniki; definicja pochodzi od słowa - bioterapia (bio – gr. bíos czyli życie + gr. herapeía - opieka, pomoc, leczenie). Bioenergoterapię jako słowo można rozumieć też jako: bio - biologiczna, naturalna + energo -energia, energetyczna + terapia - terapia, uzdrawianie. Bioenergoterapia to biologiczna, naturalna energetyczna terapia, uzdrawianie, naturalne przywracanie zdrowia. Jest to działanie polegające m. in. na przekazywaniu choremu przez osobę terapeutę swojej lub pewnej energii biologicznej dotykiem lub na odległość. W praktyce (o tym się nie pisze) bioenergoterapeuta tak naprawdę steruje biologiczną energią, porządkuje układ energetyczny człowieka, usuwa zaburzenia energetyczne u osoby z dolegliwością. Człowiek pracujący z energią leczniczą to bioenergoterapeuta, bioterapeuta.

Czytelnia: 

Masaż Ma-uri

Masaż Ma-uri jest autorską metodą pracy z ciałem, której rozwój zapoczątkował w latach 90. Hemi Hoani Fox - duchowy uzdrowiciel maoryski. Metoda ta czerpie z pradawnych tradycji uzdrowicielskich Polinezji i filozofii huny - praktycznego systemu psychologiczno-mistycznego wspólnego dla Hawajów, Nowej Zelandii oraz innych wysp Pacyfiku.

Czytelnia: 

Refleksoterapia

Refleksologia/refleksoterapia stóp jest to metoda leczniczego masażu stóp, w której stymulowane są określone punkty i strefy odruchowe na stopach, odpowiadające poszczególnym narządom i układom ludzkiego ciała. Refleksologia to nauka o punktach reflektorycznych (odruchowych) na stopach, a refleksoterapia to wykorzystanie tej wiedzy w praktyce, czyli podczas zabiegu masażu stóp. Niemniej te dwa terminy stosuje się zamiennie.

Czytelnia: 

Strony