NaturalnaMedycyna

Apteczka na wakacje

Warto więc przed wyjazdem na letni wypoczynek zaopatrzyć się odpowiednią apteczkę. Proponuję apteczkę leków homeopatycznych, ponieważ są bardzo skuteczne i wygodne w stosowaniu. Dawka leku homeopatycznego jest umowna, przyjęło się zażywanie około 5 granulek do ssania, pod język. Można je też rozpuszczać w wodzie i popijać po łyku. Siła działania leku zależy od częstotliwości dawki, a nie od jej jednorazowej objętości. Innymi słowy w stanach ostrych dolegliwości należy popijać rozpuszczone leki w małych ilościach, po przysłowiowym łyku, za to bardzo często, co15 – 30 minut aż do ustąpienia objawów.

Niebezpieczne przewiania
W czasie spacerów po nadbałtyckich plażach jesteśmy narażeni na zimne, sztormowe wiatry, które mogą wywołać choroby uszu i gardła. Nie czekając na rozwój tych dolegliwości należy po każdorazowym incydencie przewiania zastosować Aconitum 9 CH. Jeżeli mimo to dolegliwości wystąpią trzeba kontynuować zażywanie leku, w częstych dawkach, aż do ustąpienia objawów.
Zimne napoje i lody
Letnie upały zachęcają do delektowania się lodami. Przy skłonnościach do angin warto po każdorazowej porcji lodów zażyć 5 granulek Belladonna 9CH, która uchroni nas przed tą nieprzyjemną chorobą. W taki sam sposób zapobiegamy także bólom gardła po wypiciu zimnego piwa i innych zimnych napojów. Belladonna w rozcieńczeniach homeopatycznych leczy ponadto wszelkie miejscowe stany zapalne, obniża podwyższoną temperaturę, a także łagodzi skutki poparzeń słonecznych. Na marginesie warto przypomnieć, że najlepszym sposobem schładzania i gaszenia pragnienia podczas upałów jest ciepły napój zawierający miętę.

Jeżeli pojawi się ból gardła i chrypa po nocnych śpiewach przy ognisku, proponuję zastosować Homeovox firmy Boiron. Jest to w tych przypadkach preparat niezwykle skuteczny i z tego zapewne powodu nie rozstają się z nim zawodowi śpiewacy. Podobnie, jak pozostałe leki homeopatyczne, zażywamy go w częstych dawkach, aż do ustąpienia objawów.

Skaleczenia
Ci z państwa, którzy wybierają aktywną formę wypoczynku łatwo mogą doznać drobnych urazów. Wszechstronnym remedium na rozmaite skaleczenia, otarcia, zranienia jest Arnika 9CH. Lek ten przyspiesza gojenie oraz skutecznie zmniejsza ból. Nie powinno go zabraknąć w naszej homeopatycznej apteczce, ponieważ jest podstawowym antidotum na wszelkie urazy. Dla przyspieszenia efektu leczenia Arnikę można i należy łączyć z innymi lekami homeopatycznymi. Dla przykładu:
Przy ranach ciętych i kłutych – dodajemy Staphysagrię 5CH
Przy ranach tłuczonych – dodajemy Hamamelis 5CH
Przy zwichnięciach – dodajemy Ruta graveolens 5CH
Przy „zastrzałach” – dodajemy Hepar sulfuris calcareum 15CH
Po niefortunnej bójce, w przypadku „podbicia oka” – dodajemy Ledum palustre 5CH
Leki te podajemy w częstych dawkach do momentu wygojenia. Warto też pamiętać, że Arnika zastosowana w postaci maści, złagodzi skutki przesadnego opalania.
Ukąszenia owadów
W tym roku na szczęście nie obrodziły komary i meszki, zawsze jednak może się zdarzyć, że „coś” nas „pogryzie” i spowoduje duży bolesny odczyn na skórze. W tych przypadkach niezawodnym remedium są dwa, równocześnie zażywane leki – Arnika 9CH i Ledum palustre 9CH. Jeżeli użądli nas pszczoła, to zamiast Ledum palustre zastosujemy Apis 15CH. Należy też pamiętać o wyjęciu żądła. Miejsce użądlenia można dodatkowo posmarować maścią homeopatyczną Cicaderma lub przyłożyć plaster cebuli.
Choroba lokomocyjna
Ta błaha, pozornie, dolegliwość może zatruć nam przyjemność wakacyjnych podróży. Leki homeopatyczne i w tym przypadku okazują się niezawodne. Osobiście polecam gotowy preparat o nazwie Cocculina, a który jest również skuteczny w wymiotach u kobiet w ciąży. Nie daje on żadnych objawów ubocznych, nie wywołuje senności i można go bezpiecznie stosować nawet u niemowląt.
Tym z Państwa, którzy wybierają się w dalekie kraje i boją się przelotu samolotem, proponuję zażywać kilka dni przed podróżą Argentum nitricum 15CH, a stres związany z lękiem wysokości na pewno znacznie się zmniejszy.
Zatrucia
Nieżyt jelit w czasie urlopu, zwłaszcza spędzanego w egzotycznych krajach, zdarzają się wcale nierzadko. Największe zagrożenie stanowi w tych przypadkach ryzyko odwodnienia. Można je znacznie zmniejszyć, jeżeli po każdym nieprawidłowym wypróżnieniu, czy wymiotach zastosujemy lek China 9CH. W przypadku biegunki zastosujemy:
Podophyllum 9 CH
Aloe 9 CH
Arsenicum album 9 CH
Leki te podajemy nie rzadziej niż co 1 godzinę i dodatkowo po każdym luźnym stolcu. Zawsze należy uzupełnić leczenie probiotykami, które stosujemy jeszcze przez około tydzień po ustąpieniu objawów. Wśród szeroko dostępnych w aptekach probiotyków proponuję zastosować Probiolac,Multilak lub Fizjoflor i połączyć go z działającym przeciwgrzybiczno preparatem probiotycznym o nazwie Enterol. Jeżeli biegunka ma ciężki przebieg należy do wymienionych wyżej leków homeopatycznych dodać:
Mercurius solubilis 9CH
Nux vomica 9 CH
Chelidonium 9 CH
Magnesium phosphoricum 9 CH
Colocynthisv9 CH
Dioscorea 9 CH
Carbo vegetabilis 9 CH
oraz preparat roślinny Carbo medicinalis, znany powszechnie jako węgiel i jeżeli objawy nie uspokoją się, to koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Życzę udanych i bezpiecznych wakacji.
Bożena Ryczkowska

Czytelnia: