NaturalnaMedycyna

Kleszcze -w jaki sposób ich unikać i jak je usuwać

Kleszcze stanowią duży problem, zwykle w miesiącach letnich, kiedy wiele osób spędza wolny czas w lesie czy na działce. Kleszcze lubią bowiem przebywać w drzewach liściastych i to z nich „atakują przeciwnika” wbijając się w jego ciało.
Kleszcze są groźne dla naszego zdrowia, bowiem są one przenosicielami różnych chorób, przede wszystkim boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu. Jak zatem przed nimi się chronić? 

Przede wszystkim, wybierając się do lasu, nawet jeśli panuje upał, należy założyć długie spodnie i bluzkę z długim rękawem, a także nakrycie głowy. Ponadto przed wizytą w lesie należy zastosować repelenty, czyli specjalne środki zapobiegające ukąszeniom, które można nabyć w aptece. W taki sposób znacznie minimalizujemy ryzyko ukąszenia.
Po powrocie z wycieczki należy bardzo dokładnie obejrzeć całe ciało, nawet jeśli było ono osłonięte-czasami bowiem nie stanowi to dla kleszczy przeszkody do ukąszenia. Jeśli zauważymy kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.

Jak się powinno usuwać kleszcze?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie smarować miejsca ukąszenia tłuszczem-takie postępowanie nie pomaga w usunięciu kleszcza, a wręcz może je utrudnić, może bowiem doprowadzić do zwymiotowania przez kleszcza treści pokarmowych, co zwiększa ryzyko zarażenia przenoszonymi przez niego chorobami. . Kleszcza najlepiej jest usuwać pęsetą, chwytając go tuż przy samej skórze. Inną metodą jest użycie specjalnej karty (którą najłatwiej jest kupić nie w aptece, a w sklepie zoologicznym)-jest to plastikowa karta wielkości karty bankomatowej, która służy do łatwego usuwania zarówno małych, jak i dużych kleszczy. Jest ona dobra dla osób nie mających wprawy w usuwaniu kleszczy. Miejsce po usunięciu należy zdezynfekować.

Jeśli kleszcz wbił się głęboko, wtedy lepiej nie usuwać go samemu, a udać się z tym problemem do chirurga. Warto także pamiętać, że najważniejszą częścią kleszcza, którą należy usunąć, jest jego głowa, bowiem to w ślinie mogą znajdować się drobnoustroje przenoszące choroby. Zatem jeśli przy usuwaniu w skórze pozostanie odnóże kleszcza, to nie ma powodu do niepokoju.

Warto wspomnieć, że samo ukąszenie kleszcza nie stanowi podstaw do włączania profilaktycznej antybiotykoterapii.
Po usunięciu kleszcza należy uważnie obserwować miejsce ukąszenia- w przypadku pojawienia się rumienia należy szybko zgłosić się do lekarza, gdyż mogą to być pierwsze objawy boreliozy. Wtedy lekarz zaleci właściwy antybiotyk.

Inna choroba przenoszona przez kleszcze to kleszczowe zapalenie mózgu, przeciwko której istnieje szczepionka, o którą zawsze warto zapytać swojego lekarza, jeśli planujemy spędzić urlop w lesie.

lek. med. Anna Posmykiewicz
fot: zielonalekcja.pl

Artykuł przygotowany przez redakcję serwisu apteki internetowej DOZ.pl
Zobacz listę środków przeciw owadom wraz z ich działaniem i prawidłowym zastosowaniem.

Czytelnia: