NaturalnaMedycyna

Wczesne wykrycie raka płuc gwarantuje dłuższe życie

plucaOgólnopolską Kampanię Edukacyjną "Rak płuca. Wczesne wykrycie = dłuższe życie" zainaugurowano w Warszawie.

 

Eksperci przekonują, że chorobę tę można dziś leczyć, o ile nie zlekceważymy niepokojących objawów. Rak płuca jest najbardziej zabójczy wśród nowotworów złośliwych. "Co tydzień umiera na niego 400 Polaków. To jakby rozbiły się dwa samoloty" - podkreśla konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej prof. Tadeusz Orłowski. W skali roku nowotwór ten zabija prawie 20 tys. Polaków. "To więcej zgonów niż z powodu wszystkich innych nowotworów" - zaznacza Orłowski.

 

Tak wysoka śmiertelność wynika w dużej mierze z tego, że raka wykrywa się zbyt późno, gdy nie można już zastosować leczenia chirurgicznego, dającego największe szanse na zahamowanie lub znaczne opóźnienie rozwoju choroby. "Raka wykrywa się zbyt późno u ponad 80 proc. chorych" - alarmuje prof. Orłowski i ostrzega, że choroba rozwija się w sposób nieprzewidywalny. Już w ciągu roku może spowodować w organizmie zmiany niemożliwe do wyleczenia.

 

"Szanse przeżycia są za to spore w pierwszym stadium zaawansowania choroby" - mówi prof. Jan Skokowski, prezes Stowarzyszenia Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca, inicjatora kampanii. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z grupy ryzyka jak najwcześniej zgłosiły się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleca podstawowe badania diagnostyczne - zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz tomografię komputerową. Na tej podstawie może skierować na konsultacje u specjalistów. Ci zlecają kolejne badania, aby potwierdzić lub wykluczyć raka płuc.

 

W grupie ryzyka choroby są przede wszystkim palacze - czynni i bierni. Stanowią oni 95 proc. chorych z rakiem płuca. Dlatego przeciwdziałanie chorobie to przede wszystkim zapobieganie i walka z nałogiem" - podkreśla prof. Orłowski. Na rozwój raka płuc bardziej niż przeciętnie narażeni są także ludzie po 40. roku życia, jedzący mało owoców i warzyw oraz mający w rodzinie chorych na nowotwór płuc. Im właśnie specjaliści zalecają szczególnie częste badania diagnostyczne.

 

"Niepokoić powinien także uciążliwy lub zmieniający charakter kaszel, częste infekcje dróg oddechowych, duszności bez przyczyny, zmęczenie i brak energii, ból klatki piersiowej lub okolicy barku, niewyjaśniona utrata wagi' - wylicza prof. Skokowski.

 

Organizatorzy kampanii opracowali ulotki informacyjne z listą pytań na temat objawów raka płuc, które w czasie wizyty powinien zadać pacjentowi lekarz pierwszego kontaktu. Ulotki trafią do lekarzy w całej Polsce.

 

Źródło - PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska

 

Zachęcamy do lektury artykułu Nowotwory w naszej Czytelni.
 
fot: shutterstock

Z ostatniej chwili...: